CZAS REALIZACJI WYSYŁEK ROWERÓW MOŻE ULEC WYDŁUŻENIU DO 7 DNI ROBOCZYCH
Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wyregulować przednią i tylną przerzutkę w rowerze?

2023-12-07
Jak wyregulować przednią i tylną przerzutkę w rowerze?

Nie jest tajemnicą, że przerzutki są jednym z kluczowych elementów roweru. Bez nich, podróżowanie po zróżnicowanym terenie byłoby znacznie trudniejsze. Ale co się dzieje, gdy zauważasz, że Twoje przerzutki nie działają tak, jak powinny? Czy wiesz, jak wyregulować przerzutki? Spokojnie, jesteś w odpowiednim miejscu! Z artykułu dowiesz się, jak ustawić przerzutki w rowerze, aby cieszyć się płynną zmianą biegów.

Po co regulować przerzutki w rowerze?

Wyobraź sobie, że jedziesz na swoim ulubionym rowerze, słońce świeci, ptaki śpiewają, a nagle, podczas zmiany biegów, słyszysz nieprzyjemny dźwięk i czujesz, jak łańcuch stawia opór. Ta niekomfortowa sytuacja jest często wynikiem źle wyregulowanych przerzutek. Teraz zastanówmy się, dlaczego prawidłowa regulacja przerzutek jest tak ważna.

  • Płynność jazdy. Kiedy Twoje przerzutki są prawidłowo wyregulowane, zmiana biegów jest płynna i bezproblemowa, co sprawia, że jazda jest bardziej komfortowa i przyjemna.
  • Dłuższa żywotność komponentów. Niewłaściwie ustawione przerzutki mogą powodować nadmierne zużycie łańcucha, koronek i innych podzespołów, z których składa się grupa osprzętu odpowiedzialnego za właściwości jezdne roweru. Regularna regulacja przerzutek może przedłużyć żywotność tych części i oszczędzić Ci kosztów ich wymiany.
  • Bezpieczeństwo. Złamany łańcuch czy zablokowane korby mogą prowadzić do groźnych sytuacji, zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością lub na ruchliwych drogach. Zastanawiając się wcześniej nad tym, jak ustawić przerzutki w rowerze, zwiększasz bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi.
  • Poprawa wydajności jazdy. Dla tych, którzy trenują na rowerze i jeżdżą w zawodach, prawidłowo działające przerzutki są kluczem do sukcesu. Dzięki regulacji przerzutek łatwiej jest dostosować się do różnorodnych warunków terenowych, co jest nieocenione w trakcie trudnych wyzwań rowerowych.
  • Oszczędność pieniędzy. Choć początkowo może się wydawać, że regulacja przerzutek to dodatkowy koszt, w dłuższej perspektywie pozwala uniknąć droższych napraw. Oszczędzasz nie tylko na wymianie uszkodzonych części, ale również na profesjonalnych usługach serwisowych, ucząc się, jak wyregulować przerzutki samodzielnie. To nic trudnego!

Podsumowując, przerzutki są sercem Twojego roweru, które pozwala na płynną zmianę biegów i efektywną jazdę w różnych warunkach terenowych. Pamiętaj, że regularna kontrola i właściwa regulacja przerzutek to klucz do utrzymania roweru w doskonałej formie. Zainwestuj trochę czasu i naucz się, jak ustawić przerzutki w rowerze, w prawidłowy sposób.

Która przerzutkę najpierw regulować?

Zanim przystąpisz do regulacji, warto zastanowić się, od której przerzutki zacząć. Generalnie większość ekspertów podkreśla, że regulacja przerzutki tylnej jest ważniejsza. Jest ona bardziej skomplikowana i częściej używana, dlatego jej prawidłowe ustawienie ma kluczowe znaczenie dla całego mechanizmu. Poza tym niektóre rowery, na przykład miejskie rowery elektryczne zwykle wyposażone są tylko w przerzutkę - tylną.

Jak wyregulować tylną przerzutkę przy rowerze?

Zapoznaj się z ogólną instrukcją na temat tego, jak wyregulować przerzutki w rowerze. Przede wszystkim musisz pamiętać o odpowiednim ustawieniu górnego i dolnego zakresu przerzutki. Za regulację odpowiadają śrubki L - low (największa koronka) i H - hight (najmniejsza koronka). Gdy ustawisz zakresy, zabierasz się za regulację przerzutki. Dzięki jej wyregulowaniu biegi będą zmieniały się płynnie. Posłuży Ci do tego tzw. śrubka baryłkowa, którą należy poluzować lub naciągnąć linkę przerzutki, by ustawić ją prawidłowo względem kasety. Odpowiednio naciągnięta linka sprawi, że łańcuch będzie chodził cicho i płynnie przeskakiwał z koronki na koronkę przy zmianie biegu.

Poniżej znajdziesz przykładowy schemat pracy, dzięki któremu regulacja przerzutek tylnych i przednich nie powinna sprawić dużych problemów.

  • Umieść rower w stojaku. To ułatwi dostęp do przerzutki i umożliwi swobodne obracanie korbami.
  • Sprawdź mechanizm przerzutki. Kluczem do działania mechanizmu są wózki przerzutki. To elementy, które powinny być czyste, nieuszkodzone i niewykrzywione.
  • Ustaw przerzutkę na najmniejszy koronkowy ząb. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię regulacja przerzutek przednich, czy tylnych, jest to pozycja startowa do regulacji.
  • Dokręć wkręt regulacji. Wkręt ten jest zazwyczaj umieszczony przy dźwigni przerzutki. Kręć go powoli, aż łańcuch zacznie prawidłowo pracować na najmniejszym zębatce.
  • Testuj działanie. Obracaj korbą i sprawdź, czy łańcuch płynnie przeskakuje między zębatkami. Jeśli działanie nie jest płynne, dostosuj wkręt regulacji.

Jak wyregulować przerzutkę przednią w rowerze?

Po wyregulowaniu przerzutki tylnej wrzucamy najlżejszy bieg z tyłu po to, by łańcuch znalazł się na największej koronce. Teraz należy zrzucić przednią przerzutkę na najlżejsze przełożenie, czyli na najmniejszą zębatkę. Równocześnie należy ustawić przednią przerzutkę na odpowiedniej wysokości, by znalazła się w położeniu równoległym do dużej zębatki. Następnie zabieramy się za ustawienie zakresów, regulując je śrubkami, które również są podpisane literkami L oraz H. Ustawiając dolny zakres, pamiętamy, aby tylna przerzutka była ustawiona na najlżejszym biegu. Przy prawidłowym ustawieniu zakresu, łańcuch nie powinien ocierać się o przerzutkę. Następnie należy wrzucić łańcuch na najmniejszą koronkę z tyłu i największą z przodu, i wykonać tę samą czynność co wcześniej, tym razem ze śrubką oznaczoną literką H.

Jak powinny być ustawione przerzutki w rowerze?

Dokładna regulacja przerzutki przedniej i tylnej jest kluczowa dla wydajnego działania całego mechanizmu. Gdy łańcuch działa płynnie i bez zakłóceń na każdej zębatce, oznacza to, że przerzutki są prawidłowo wyregulowane.

Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić przerzutki w rowerze miejskim, szosowym lub górskim, ogólne zasady regulacji są podobne. W każdym przypadku liczy się płynność zmiany biegów, co przekłada się na wygodniejszą i bezpieczniejszą jazdę. Regulacja może być nieco trudniejsza, gdy używasz korby z pomiarem mocy. W tego typu osprzęt zwykle wyposażane są jednak rowery profesjonalne. Standardowe rowery Giant lub podstawowy sprzęt innych znanych producentów, na przykład cieszące się dużą popularnością w naszym kraju rowery Trek reguluje się dość łatwo, w przywołany wcześniej sposób.

Prawidłowa regulacja przerzutek to klucz do wydajnej i płynnej jazdy rowerem. Dzięki wskazówkom zawartym w tym artykule jesteś przygotowany do samodzielnego dostosowywania przerzutek w swoim rowerze. Nie zapomnij regularnie sprawdzać ich działania i dokonywać korekt w razie potrzeby. Jeśli wciąż nie wiesz, jak ustawić przerzutki w rowerze lub zwyczajnie Ci to nie wychodzi, zawsze możesz zgłosić się do serwisu rowerowego.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 201 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
Super!
2024-06-15
Rewelacja. Jestem bardzo zadowolona.
pixel